Virkesprisindikatorn för april 2022
För att se hur Virkesprisindikatorn utvecklades i april behöver du vara medlem.
Men det är gratis att bli medlem. Är du redan medlem loggar du in nedan. Mycket nöje!
Denna artikel är exklusiv för våra medlemmar.
Virkesprisindikatorn tickar nedåt under april. Läs mer om vilka bakomliggande faktorer som påverkat detta nedan.
Vi följer utvecklingen med spänning och sammanställer varje månad en indikator åt landets skogsägare, som just nu har unika möjligheter framför sig.

Virkesprisindikatorn för april 2022
Virkesprisindikatorn:
De makroekonomiska utsikterna har försämrats den senaste månaden och det återspeglar sig i Virkesprisindikatorn som tickar nedåt. Det återspeglar dock inte riktigt situationen på virkesmarknaden just nu där det råder mycket god efterfrågan och höga priser. Kriget har skapat ett virkesunderskott i Europa som snarare driver priserna uppåt.
Den stigande betalningsförmågan hos energiproducenter börjar bli märkbar på virkesmarknaden. Den har stigit i kölvattnet av kriget som tryckt upp priserna på olja, kol och naturgas. Den kommer att bli kamp om massaveden och fler prishöjningar lär komma.
Men det finns gott om risk och osäkerhet i systemet. Inflation, stigande räntor och materialbrist riskerar bromsa byggandet och efterfrågan på sågtimmer. Skogsägare med sågtimmerrika bestånd kan försäkra sig om bra priser just nu.
Virkesprisindikatorn sjönk till 103,78 i mars, från 103,87 i mars*.
Valutor:
Kronan stärktes i april vilket är negativt för exportorienterad skogsindustri.
Förändrade virkespriser – varje månad exklusivt hos Virkesbörsen

