Virkesprisindikatorn för november 2021
För att se hur Virkesprisindikatorn utvecklades i november behöver du vara medlem. Men det är gratis att bli medlem. Är du redan medlem loggar du in nedan. Mycket nöje!
Denna artikel är exklusiv för våra medlemmar.
Nu viker virkesmarknaden, men massaveden tickar uppåt! Fortfarande bra läge att sälja dina slutavverkningar och gallringar!
Vi följer utvecklingen med spänning och sammanställer varje månad en indikator åt landets skogsägare, som just nu har unika möjligheter framför sig.

Virkesprisindikatorn för november 2021
Virkesprisindikatorn:
Det mjuknar på virkesmarknaden och virkespriserna förväntas sjunka framöver. Det finns fortfarande goda möjligheter att få bra betalt men den raka uppgången som vi sett på virkesmarknaden sedan sommaren 2020 bröts i augusti och nu vänder marknaden tydligt nedåt. Det är nu en betydligt lugnare virkesmarknad även om virkespriserna rör sig sidledes i många regioner. Sågverk sågar dock fortfarande till rekordpriser och det finns goda möjligheter att fortsatt göra bra affärer på speciellt sågtimmerrika bestånd.
Priserna på sågade trävaror är på låga nivåer i Mellanöstern och förhållandevis stabila i USA. Marknaden för massaved blir tvärtom starkare och Norra Skog höjde sina massavedspriser i december. Virkesprisindikatorns nedgång är därför mest hänförlig till sågtimmermarknaden.
Uppdaterade virkespriser i just din kommun finns på Virkesbörsens hemsida.
Efterfrågan och försörjningssituation skiljer sig mycket åt mellan olika köpande bolag och skogsägare gör klokt i att konkurrensutsätta sitt virke för att säkerställa att man når alla potentiella köpare.
Virkesprisindikatorn sjönk till 103,75 i november, från 103,9 i oktober*.
BNP-utveckling:
Ökad osäkerhet kring ytterligare Coronavåg.
Valutor:
Dollarn blir starkare vilket är positivt för exportorienterad skogsindustri.
Förändrade virkespriser – varje månad exklusivt hos Virkesbörsen

